2. derece deprem bölgeleri nerelerdir? - Panda Sigorta
 

2. derece deprem bölgeleri nerelerdir?

2. derece deprem bölgeleri en çok araştırılan konular arasında yer almaya başladı. İkinci derece deprem bölgeleri arasında, İstanbul 2 derece deprem bölgeleri arasında yer almaktadır. Peki, 2. derece deprem kuşağında olan iller hangileridir? Türkiye’nin hangi bölgeleri 2. derece deprem bölgesidir? İşte birinci derece deprem bölgeleri ve şehirleri ile ilgili tüm detaylar…

2. derece deprem bölgesi ne demek?

2. derece deprem bölgesi, bir coğrafi bölgenin deprem tehlikesinin ölçüldüğü bir adlandırma şeklidir. Bu bölgenin deprem potansiyeline ve deprem riskine dayanmaktadır. Deprem bölgesi sınıflandırması, Türkiye’nin yapı kodları ve yapı yönetmelikleri için önemli bir kriterdir.

2. derece deprem bölgesi genellikle birinci derece deprem bölgesi sonrası en yüksek deprem riskine sahip bölgeleri ifade eder. Deprem sıklığı ve şiddeti yüksek olabilir. Bu nedenle, binaların ve altyapının depreme dayanıklı olması gerekir. Fakat derece sayısı yüksek olduğu için alınacak önlemler daha katı ve daha kuralcı olması gerekir. Alınan önlemler nedeni ile inşaatlar görevlendirilen yapı denetim firmaları tarafından denetlenerek, gözlem altında yapılır.

Türkiye de hangi bölgeler 2. derece deprem bölgesidir?

Türkiye’nin aşağıdaki bölgeleri 2. derece deprem bölgesi olarak kabul edilir:

  • Marmara Bölgesi
  • İç Anadolu Bölgesi
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  • Karadeniz Bölgesi

Türkiye’nin birçok şehri 2. derece deprem bölgesi olarak anılmaktadır.

türkiye deprem bölgeleri haritası
Türkiye deprem bölgeleri haritası

Yüksek riskli iller nerelerdir?

Yukarı da yer alan harita da 2. derece deprem bölgeleri şehirleri aşağıdaki gibidir:

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Van, Adıyaman, Şırnak yer alırken, Zonguldak, Elazığ, Diyarbakır, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Adana, Bitlis, Kahramanmaraş, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum

2. derece deprem bölgesindeki riskleri azaltmak için ne yapılabilir?

2. derece deprem bölgesi deprem kuşağı olarak 1. derece bölgeye göre daha hafif, ama 2. derece, 3. derece, 4. derece ve 5. derece bölgelere daha yüksektir. Deprem riski ile sürekli karşı karşıya kalınacaktır, fakat bu riskleri azaltmak için bazı şeyler yapılabilir. İşte yapılabilecekler:

  • Ev ve işyerlerini depreme dayanıklı hale getirmek
  • Deprem çantası hazırlamak
  • Deprem sigortası DASK yaptırmak
  • Ev ve işyerlerini depreme dayanıklı mı diye dayanıklılık testi yaptırmak
istanbul birinci derece deprem bölgeleri
istanbul birinci derece deprem bölgeleri daha önce gerçekleşen büyük depremler

İstanbul ikinci derece mi birinci derece deprem bölgesi mi?

İstanbul deprem riskinin ülkemizde en yüksek olduğu bölgeler arasında yer alıyor. İstanbul hem birinci derece hem de ikinci derece deprem bölgeleri arasında yer almaktadır.

Panda Sigorta da bende varım! Sağlık, araç, konut, bireysel emeklilik, seyahat ve diğer poliçe türleri üzerine müşteri ve gelecekte ki müşterilerimize en doğru bilgiyi sunmak için buradayım.

Sigorta Satışında Yüksek Komisyon Kazanın!

Ruhsat Seri No Nerede Yazar?

Trafik Sigortası taksit yapan bankalar var mı?

TIKLA ARA