1. derece deprem bölgeleri nerelerdir? - Panda Sigorta
 

1. derece deprem bölgeleri nerelerdir?

1. derece deprem bölgeleri en çok araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Birinci derece deprem bölgeleri, İstanbul 1 derece deprem bölgeleri arasında yer almaktadır. Peki, 1. derece deprem kuşağında olan iller hangileridir? Türkiye’nin hangi bölgeleri 1. derece deprem bölgesidir? İşte birinci derece deprem bölgeleri ve şehirleri ile ilgili tüm detaylar…

1. derece deprem bölgesi ne demek?

1. derece deprem bölgesi, bir coğrafi bölgenin deprem tehlikesinin ölçüldüğü bir sınıflandırmadır. Bu sınıflandırma, bölgenin deprem potansiyeline ve deprem riskine dayanmaktadır. Deprem bölgesi sınıflandırması, Türkiye’nin yapı kodları ve yapı yönetmelikleri için önemli bir kriterdir.

1.derece deprem bölgesi genellikle en yüksek deprem riskine sahip bölgeleri ifade eder. Bu bölgelerde, deprem sıklığı ve şiddeti yüksek olabilir. Dolayısıyla, binaların ve altyapının depreme dayanıklı olması gereken standartlar daha yüksektir. Bu bölgelerde yapılan binaların, deprem sırasında hasar görmemesi veya en az hasarla sınırlı kalması için daha katı inşaat kurallarına uymaları gerekir. Bu sınıflandırma, deprem riskiyle ilgili planlama ve altyapı geliştirme süreçlerinde önemli bir rol oynar.

Türkiye de hangi bölgeler 1. derece deprem bölgesidir?

Türkiye’nin aşağıdaki bölgeleri 1. derece deprem bölgesi olarak kabul edilir:

  • Marmara Bölgesi
  • Kuzey Ege Bölgesi
  • İç Anadolu Bölgesi
  • Doğu Anadolu Bölgesi

Türkiye’nin birçok şehri 1. derece deprem bölgesi olarak anılmaktadır.

türkiye deprem bölgeleri haritası
Türkiye deprem bölgeleri haritası

Yüksek riskli iller nerelerdir?

Yukarı da yer alan harita da 1. derece deprem bölgeleri şehirleri aşağıdaki gibidir:

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale, Siirt.

1. derece deprem bölgesindeki riskleri azaltmak için ne yapılabilir?

1. derece deprem bölgesinde yaşamak oldukça zordur. Deprem riski ile sürekli karşı karşıya kalınacaktır, fakat bu riskleri azaltmak için bazı şeyler yapılabilir. İşte yapılabilecekler:

  • Ev ve işyerlerini depreme dayanıklı hale getirmek
  • Deprem çantası hazırlamak
  • Deprem sigortası DASK yaptırmak
  • Ev ve işyerlerini depreme dayanıklı mı diye dayanıklılık testi yaptırmak
istanbul birinci derece deprem bölgeleri
istanbul birinci derece deprem bölgeleri daha önce gerçekleşen büyük depremler

İstanbul’da birinci derece deprem bölgeleri nerelerdir?

İstanbul deprem riskini en yüksek taşıyan iller arasında yer almaktadır. İstanbul yüksek riskli deprem bölgeleri, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Florya, Esenkent, Ispartakule, Ambarlı, Avcılar ve Haramidere’dir.

Panda Sigorta da bende varım! Sağlık, araç, konut, bireysel emeklilik, seyahat ve diğer poliçe türleri üzerine müşteri ve gelecekte ki müşterilerimize en doğru bilgiyi sunmak için buradayım.

Sigorta Satışında Yüksek Komisyon Kazanın!

Ruhsat Seri No Nerede Yazar?

Trafik Sigortası taksit yapan bankalar var mı?

TIKLA ARA